سمن‌ها از عوامل رشد اجتماعی نوجوانان و جوانان هستند

استادروانشناس دانشگاه  گفت: فعالیت در تشکل‌های مردم نهاد از عوامل رشد اجتماعی نوجوانان و جوانان محسوب می‌شود.

1397/11/20 16:29:42
تیران، احمد پدرام، سمن

سمن‌ها از عوامل رشد اجتماعی نوجوانان و جوانان هستند

احمد پدرام در همایش خانه و خانواده با موضوع تربیت کودکان و نوجوانان و جوانان گفت: جوان و نوجوان تنها نیازمند تحصیل و درس خواندن نیستند و در کنار فعالیت آموزشی به فعالیت‌های پرورشی، کسب مهارت زندگی و انجام فعالیت‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و اجتماعی متناسب با علاقه و میل خود نیز نیاز دارند.

این استاد دانشگاه  با بیان اینکه حضور نوجوانان در فعالیت‌های اجتماعی به رشد شخصیت آن‌ها کمک می‌کند، تصریح‌ کرد: فعالیت در تشکل‌های مردم نهاد از عوامل رشد اجتماعی نوجوانان و جوانان محسوب می‌شود و خانواده‌ها باید زمینه حضور اجتماعی فرزندان خود را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه در زندگی بعضی از مردم واقعیت‌های یک زندگی انسانی فراموش شده و یا دستخوش تغییرات قرار گرفته است، تاکید کرد: جامعه اسلامی و انسانی همواره معتقد به خدمت به دیگران و کمک به همنوعان است، اما رقابت‌های غیرمنطقی این نگرش را تغییر داده و مانع کمک به دیگران می‌شود. روانشناس بالینی ادامه داد:  رقابت‌های غیرصحیح و حسادت باعث شده که خانواده‌ها فرزندان خود را برای جلوگیری از کمک‌رسانی به دوستان خود تشویق کنند، زیرا آن‌ها برای موفقیت فرزندان خود همواره در پی شکست دیگران هستند و به همین خاطر فرزندان خود را به تمرکز بر زندگی فردی و دوری از فعالیت‌های اجتماعی توصیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه به اسم موفقیت از انسانیت دور شده‌ایم، خاطرنشان کرد: انسانیت و دستورات دینی همواره مردم را به خدمت به همنوعان و نگرش اجتماعی به جای نگرش فردی و منفعت‌طلبی توصیه می‌کند. این کارشناس خانواده، با بیان اینکه افراد فعال حوزه اجتماعی همیشه به جامعه نگاه می‌کنند و نظر شخصی خود را بر نظر اجتماع تحمیل نمی‌کنند، افزود: جامعه نیازمند فعالیت و همبستگی اجتماعی است و باید خانواده‌ها فرزندان خود را به فعالیت‌های اجتماعی و حضور در تشکل‌های مردم نهاد توصیه کنند.

پدرام با بیان اینکه فرزندان همواره به رفتار بزرگترها نگاه می‌کنند، اظهارکرد: خانواده پر استرس، بداخلاق و بی توجه به مسایل اجتماعی به فرزندان خود چنین رفتارهایی را انتقال می‌دهند و هرچقدر جامعه و خانواده‌ها به سمت رفتار پسندیده بروند جوان و نوجوان این کشور نیز روش‌های صحیح را می‌آموزند.